Občanské a obchodní právo – JUDr. Štěpán Petrovický

Laureát ocenění Podnikový právník 2024 v kategorii Občanské a obchodní právo působí ve společnosti Škoda Auto a.s., kde má na starosti především oblast litigací. Jeho specializace zahrnuje jak pasivní, tak aktivní spornou agendu, což zahrnuje i problematiku hromadných žalob. Díky této pozici získal zkušenosti nejen v rámci českého práva, ale i v právních systémech dalších zemí, kde jeho zaměstnavatel obchoduje.

Štěpán Petrovický zahájil svou právnickou kariéru v menší advokátní kanceláři, kde se věnoval široké škále právních agend. Tato zkušenost mu dodnes umožňuje nahlížet na právní spory komplexně a z různých úhlů pohledu. V roce 2017 se rozhodl pro změnu a nastoupil do společnosti Škoda Auto a.s. Vše nasvědčuje tomu, že se mu nová pozice stala nejen zaměstnáním, ale také osobním posláním.

„Zaměstnanec – kolega je jako pacient, pro kterého musí být řešení jasné, pochopitelné a srozumitelné,“ říká Štěpán Petrovický o svém přístupu k práci. Důraz na tyto aspekty mu přináší uznání ze strany kolegů. Právě srozumitelná komunikace a orientace na zákazníka jsou devizou jeho právní praxe. V nominacích na titul byla zmíněna a porotou ocenění následně ověřena také jeho vysoká odbornost a bohaté praktické zkušenosti v oblasti smluvních vztahů se zákazníky, často s mezinárodním prvkem, a v oblasti řešení sporů vznikajících z takových vztahů.

Porotce Jiří Hrádek, vedoucí sekce Civilní právo v Unii podnikových právníků ČR, k tomu dodává: „Štěpán Petrovický vyniká nejen svou expertizou, ale i schopností sdělovat složité právní otázky způsobem, který je srozumitelný všem dotčeným stranám. Jeho práce přispívá k udržování vysokých standardů v oblasti obchodního práva a sporové agendy.“

Ve volném čase se laureát věnuje rodině, sportu a také spolupracuje na přípravě podkladů k výuce základů společenských věd na střední škole, konkrétně maturitních témat s právním přesahem. Jeho aktivní účast v odborných diskusích, zejména v oblasti hromadných žalob, a angažmá ve Svazu průmyslu a dopravy ČR potvrzují jeho závazek přispívat k rozvoji právního prostředí v České republice.

Podniková právní kancelář – JetBrains

Ocenění Podnikový právník 2024 v kategorii Podniková právní kancelář získal právní tým společnosti JetBrains. Tento dynamický tým právníků je klíčovým pilířem podpory rozvoje firmy, která se specializuje na vývoj chytrých nástrojů pro zvýšení produktivity jednotlivých vývojářů i celých týmů. Mezi jejich klienty patří například IntelliJ IDEA nebo PyCharm. Zkušení vývojáři JetBrains vytvořili nové programovací jazyky, které dnes mají miliony uživatelů.

Právní oddělení JetBrains tvoří 38 členů, z nichž 24 sídlí v Praze. Tým se zaměřuje na širokou škálu právních a compliance agend, přičemž jeho působnost zdaleka není omezena pouze na Českou republiku. Právníci JetBrains poskytují podporu v globálním měřítku, zaměřují se na obchodní, produktové, marketingové, duševně-vlastnické, datově-ochranné a zaměstnanecké záležitosti společnosti po celém světě.

Tým hraje klíčovou roli při podpoře globálního podnikání JetBrains, což vyžaduje hluboké porozumění nejen lokálním, ale i mezinárodním právním normám. „Právní tým v JetBrains se vyznačuje nejen globálním dosahem, ale také schopností dynamicky reagovat na potřeby rychle se měnícího technologického prostředí. Tento tým představuje moderní příklad efektivního využívání digitalizace, což výrazně zvyšuje jeho efektivitu a přispívá k udržení vysokého standardu právní podpory v rámci celosvětového podnikání společnosti,“ uvádí Richard Baček, člen poroty a viceprezident Unie.

Mezi nedávné úspěchy týmu patří právní podpora při vydání JetBrains AI. Jde o nástroj, který využívá umělou inteligenci k automatizaci procesu psaní, revize a testování kódu. Z právního hlediska to zahrnovalo významnou práci v oblasti definování interních pravidel pro používání těchto nástrojů, zavádění nových procesů a vyjednávání dohod s dodavateli softwaru. Tým musel zohlednit také nové regulační požadavky, jako je AI Act nebo čínská prozatímní opatření pro řízení generativních služeb umělé inteligence.

Právníci z JetBrains jsou příkladem excelence v oblasti právní podpory globální společnosti. Pracují v angličtině a jejich úspěch je závislý na každodenní spolupráci s kolegy po celém světě, včetně Nizozemska, Číny a Kypru.

 

Perspektiva – JUDr. Barbora Pospíšilová 

Barbora Pospíšilová, laureátka ocenění Podnikový právník v kategorii Perspektiva, je jednou z nejvýraznějších osobností mezi mladými právníky v České republice. Svou kariéru podnikového právníka začala ve společnosti Generali Česká pojišťovna a.s., kde prokázala své schopnosti, a postupně se vypracovala na pozici Compliance Officer a právník v dceřiné společnosti Generali Česká Distribuce.

Laureátka má na starosti veškerou compliance agendu společnosti, což je oblast silně regulovaná jak na národní, tak na evropské úrovni. Ve své práci se věnuje mimo jiné problematice zprostředkování pojištění, doplňkového penzijního spoření, investic a úvěrů, a tudíž i pravidelné komunikaci s Českou národní bankou. Kromě toho poskytuje právní podporu představenstvu společnosti.

„Barbora Pospíšilová vyniká svým přístupem, který spojuje vysokou odbornost s praktickým porozuměním potřebám byznysu. Je oceňována za svou schopnost ‚přeložit‘ složité právní normy do srozumitelného jazyka, což kolegům umožňuje lépe porozumět právním požadavkům a efektivně je aplikovat v praxi. Je nejen odborně zdatná, ale také empatická a lidská,“ vysvětluje rozhodnutí poroty ocenění Podnikový právník 2024 členka poroty Ivana Fára.

Laureátka se ráda zabývá hledáním cest, jak převést legislativní požadavky efektivně do praxe. Baví ji zvažovat rizika a nacházet inovativní řešení, které byznysu pomáhají růst. Z nedávné doby je obzvláště hrdá na projekt implementace ESG (environmentální, sociální a korporátní správy) do procesu poradenství pro klienty, za který získala široké uznání a pozitivní ohlasy uvnitř společnosti.

Barbora Pospíšilová je také aktivní v charitativní činnosti jako ambasadorka organizace The Human Safety Net. Tato celosvětová iniciativa skupiny Generali se zaměřuje na pomoc lidem ze znevýhodněných skupin. Jejím cílem je chránit a zlepšovat životy jednotlivců, jejich rodin, ale i celých komunit. Barbora přispívá organizováním charitativních akcí, například každoročně pořádá sbírku školních potřeb.

 

Inovativní právník – Mgr. Tomáš Erbák

Po studiu práv na Masarykově univerzitě v Brně působil Tomáš Erbák několik let v advokacii. Svou kariéru podnikového právníka zahájil v České televizi, kde se věnoval pracovnímu právu, otázkám autorského práva, průmyslového vlastnictví a nekalé soutěži. V roce 2019 se přidal k právnímu týmu Plzeňského prazdroje. Mezi jeho kompetence patří agenda obchodních smluv, pracovního, soutěžního nebo korporátního práva. Jeho specializací je digitalizace v širším smyslu: právní podpora projektů v oblasti výzkumu a vývoje a implementace nových technologií do právní praxe. V poslední době ho zaměstnávají také otázky využití umělé inteligence.

„Z posledních let si nejvíce cením možnosti zajišťovat právní podporu projektů v oblasti udržitelnosti a využití nových technologií. Jde o komplexní projekty, do kterých jsou zapojeni nejen dodavatelé technologií, výzkumné instituce a laboratoře, ale také zákazníci nebo dodavatelé surovin,“ uvádí oceněný právník. „Baví mě, když můžu zkombinovat a zúročit své zkušenosti s právem průmyslového vlastnictví z advokacie a autorským právem z audiovize. Fascinuje mě oblast IT nástrojů a služeb pro právníky, tzv. legal tech, na kterou se v poslední době upírá hodně pozornosti.”

Mezi své nejvýznamnější pracovní úspěchy řadí právní podporu projektu „Kytky pro chmel / Pro ječmen“, který se zaměřuje na výzkum regenerativního zemědělství a ochranu surovin pro české pivo. Dále se podílel třeba na projektu vývoje prediktivního modelu pro pěstitele chmele, který díky IoT technologiím optimalizuje zavlažování, a na projektu „Chytrej výčep“, jenž přináší energeticky úsporná řešení pro pivovary.

„Tomáše Erbáka považuji za skutečného průkopníka v oblasti právní podpory technologických inovací. Jeho schopnost propojit právní znalosti s technickým vhledem je v dnešní době nesmírně cenná. Porota se rozhodla ocenit Tomáše Erbáka v kategorii Inovativní právník právě pro jeho vynikající schopnost aplikovat právo v oblastech klíčových pro budoucnost nejen jeho společnosti, ale i celého odvětví,“ říká Simeon Popov, člen poroty.

Tomáš Erbák se kromě své profesní činnosti podílí na aktivitách AI Týmu Unie podnikových právníků ČR a je také členem dozorčí rady Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského. Ve svém volném čase se věnuje rodině, sportu a programování.

Samostatný podnikový právník – Mgr. Zora Nováková Hrubá

Zora Nováková Hrubá je nositelkou titulu v kategorii Samostatný podnikový právník. Pracovní zkušenosti začala sbírat již během studia na vysoké škole, kdy působila v oblasti prodeje rezidenčních nemovitostí. Po intermezzu v advokacii nastoupila v roce 2018 ke svému současnému zaměstnavateli G4S Secure Solutions (CZ), a.s. Zpočátku byla zodpovědná za právní agendu v České republice, v dubnu 2020 se její odpovědnost rozšířila i na slovenskou část firmy.

„Svou pozici podnikové právničky zvládá s velkým nadhledem a empatií, což jí umožňuje efektivně řešit různé právní problémy a současně směřovat k úspěšnému dosažení cílů. Právní agendu v obou uvedených zemích má na starosti sama, věnuje se tedy velice širokému spektru činností,“ konstatuje porotkyně Jitka Hlaváčková, členka Rady Unie podnikových právníků ČR. Kompetence laureátky zahrnují mimo jiné pracovní právo, obchodní a procurement agendu, korporátní záležitosti včetně M&A, compliance, ISO certifikace, certifikace u NBÚ nebo třeba právní záležitosti spojené se správou nemovitostí.

Významnou součástí její práce je také řešení sporů soudních i mimosoudních, kde dosahuje velkých úspěchů. Pod jejím vedením se firmě podařilo ukončit všechny dlouhotrvající soudní spory na Slovensku, z nichž některé byly i více než 10 let staré. „Za zásadní úspěch považuji vedení smírných jednání s jednou velkou státní institucí, která probíhají již dva roky,“ uvádí laureátka. Souvisí s tím její vášeň pro obor komunikace a mediace, jemuž se chce hlouběji věnovat po dokončení současného studia – momentálně je na cestě k dosažení titulu LL.M. v oboru korporátního práva na Ústavu práva a právní vědy v Praze.

Zoru Novákovou Hrubou její kolegové popisují jako energickou a motivující osobnost, která dokáže řídit krizové situace s chladnou hlavou. Do veškeré její práce se propisuje láska a radost z toho, co dělá, spolehlivost, preciznost a životní optimismus. Její devizou je snaha hledat dlouhodobě fungující řešení. „Ve svém volném čase se věnuje charitativní činnosti, zejména pomoci dětem s mentálním a fyzickým postižením. Svým příkladem tedy inspiruje nejen své nejbližší okolí, ale i širší veřejnost,“ dodává porotkyně Jitka Hlaváčková.