ROZHOVOR S MARTINEM FOUKALEM, ČESTNÝM PREZIDENTEM NOTÁŘSKÉ KOMORY ČR

2. prosince 2021

Ocenění Podnikový právník se udělovalo už podesáté. A nemohly u toho chybět nejvýznamnější a nejvýraznější postavy české právní scény.

Před kameru jsme proto pozvali i Martina Foukala, čestného prezidenta Notářské komory ČR a notáře v Praze. Funkci prezidenta vykonával od vzniku komory v roce 1993 až do konce ledna roku 2015. Je držitelem zlaté medaile Jindřicha z Isernie za zásluhy o české notářství.

Zajímalo nás, jak se mu průběh galavečera líbil.


ROZHOVOR S JITKOU PIŠL DRÁBKOVOU, ČLENKOU RADY UNIE PODNIKOVÝCH PRÁVNÍKŮ ČR

30. listopadu 2021

Jitka Pišl Drábková je členkou Rady Unie podnikových právníků ČR a současně také právníkem a pověřencem pro ochranu osobních údajů v České poště. V roce 2019 získala ocenění PODNIKOVÝ PRÁVNÍK v kategorii Compliance. O rok později triumfovala v rámci ocenění Spolku pro ochranu osobních údajů Pověřenec roku.

Ochrana osobních údajů tkví podle Jitky v permanentní a usilovné práci, jak před časem potvrdila i Hospodářským novinám: „I když se vám zdá, že jste určitý proces zkontrolovali a nastavili, zaměstnanec, který jej má na starosti, udělá chybu a vy najednou řešíte porušení ochrany osobních údajů a hlásíte incident Úřadu pro ochranu osobních údajů.“

Jitka Pišl Drábková se vyjádřila i na kameru Unie. Ptali jsme se, jak se jí líbil průběh slavnostního večera PODNIKOVÝ PRÁVNÍK 2021.


ROZHOVOR S RADIMEM NEUBAUEREM, PREZIDENTEM NOTÁŘSKÉ KOMORY ČR

29. listopadu 2021

Galavečera PODNIKOVÝ PRÁVNÍK 2021 se zúčastnili nejen firemní právníci, ale i reprezentanti jiných právnických stavů. K významným hostům bezesporu patřil Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

V čele notářské obce stojí od roku 2015. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, Aledo High School v Illinois a Gymnasium Liebigschule ve Frankfurtu nad Mohanem. V rámci svého mandátu se aktuálně zabývá především otázkami spjatými s novelou notářského řádu a s digitalizací notářské činnosti.

A jaká je z jeho pohledu spolupráce s Unií podnikových právníků ČR? 

ROZHOVOR SE SUZANOU HAKOBJAN, LAUREÁTKOU OCENĚNÍ PODNIKOVÝ PRÁVNÍK 2021

25. listopadu 2021

Suzana Hakobjan se v září stala držitelkou ocenění PODNIKOVÝ PRÁVNÍK 2021 v kategorii Perspektiva 2021. Svou praxi dokáže skloubit s vizemi firmy a přístupem managementu. Porota ji vybrala na základě jejích výsledků činnosti, společenského významu a dopadu její práce.

Suzana zastává pozici Chief Legal & Compliance Officer a je členem Výkonného výboru společnosti Ezpada AG, která je jedním z největších nezávislých obchodníků s energiemi na evropském trhu. Zodpovídá za právní, compliance a regulační záležitosti skupin.

Jak sama Suzana Hakobjan vnímá roli podnikového právníka? Odpověděla nám v průběhu slavnostního večera PODNIKOVÝ PRÁVNÍK 2021.


ROZHOVOR S LUKÁŠEM KREJČÍM, LAUREÁTEM OCENĚNÍ PODNIKOVÝ PRÁVNÍK 2021

16. listopadu 2021

Lukáš Krejčí je čerstvým držitelem ocenění PODNIKOVÝ PRÁVNÍK 2021 v kategorii Inovativní právní řešení. Působí jako senior legal counsel a člen managementu společnosti ŠKODA AUTO, a. s. V této společnosti je už 18 let.

Má na starosti hlavně právní záležitosti spojené s vývojem, výrobou a prodejem automobilů v Česku i v zahraničí. Zabývá se také tématy spojenými s pronikáním nových, zejména telekomunikačních a datových technologií do automobilů.

Vedle toho se Lukáš zapojuje do legislativní oblasti – v minulosti např. směrem k zákoníku práce, v poslední době k normativnímu zakotvení podmínek provozu vozidel s automatizovanou funkcí řízení. Zajímá ho ochrana životního prostředí. Dlouhodobě podporuje Hnutí duha, regionální organizaci Čmelák, Člověk v tísni a Českou společnost ornitologickou.

Ptali jsme se jeho na první pocity po získání ocenění.


ROZHOVOR S IVANOU FÁRA, VICEPREZIDENTKOU UNIE PODNIKOVÝCH PRÁVNÍKŮ ČR

15. listopadu 2021

Ivana Fára se stala viceprezidentkou Unie podnikových právníků ČR v letošním roce. Od roku 2017 pracuje v Tesco, v němž v rámci středoevropského týmu vede právní oddělení. Realizuje se i v oblasti pro bono, například podporou potravinové banky ve Zdibech.

V roce 2019 sama obdržela ocenění PODNIKOVÝ PRÁVNÍK v kategorii Občanské a obchodní právo. Atmosféru těchto slavnostních večerů proto dobře zná. Jak se jí líbilo letošní vyhlášení držitelů ocenění? Odpověděla nám na kameru.

Vedle náročné práce se Ivana věnuje i neobvyklým koníčkům. Od dětství působí v ochotnickém divadle, v současnosti rovněž v pozici režisérky nebo scénáristky. A na sociálních sítích založila stránku s bezlepkovými recepty Senza Glutine, která má více než tisícovku sledujících.

 


ROZHOVOR S JANEM KUBÍČKEM, ČLENEM PRÁVNÍHO TÝMU COCA-COLA, O OCENĚNÍ PODNIKOVÝ PRÁVNÍK 2021

12. listopadu 2021

Ocenění PODNIKOVÝ PRÁVNÍK 2021 v kategorii Podniková právní kancelář si 30. září odnesla společnost Coca-Cola.

Právní tým, donedávna ve složení Lukáš Zapletal (šéf právního odd.), Jan Kubíček (Senior Legal Counsel) a Slavomíra Barníková (Legal Counsel), vykonává velmi komplexní činnost. Má na starosti český i slovenský trh, což představuje 40 tisíc zákazníků, dvě továrny a přibližně tisícovku zaměstnanců.

Jan Kubíček považuje za nejsilnější stránku týmu schopnost reagovat na mimořádně složité situace: „Aktuálně jich bylo mnoho. Lockdown a déle než rok trvající home-office si vyžádaly mimořádnou pracovní flexibilitu, orientaci na výkon a silnější zaměření na všechny naše interní a externí klienty. To se projevilo i v hodnocení Legal Satisfaction Survey, v němž se náš tým umístil na druhé pozici v Evropě.“

Jak se Jan Kubíček cítil po udělení ocenění? Zajímaly nás jeho bezprostřední dojmy.

 

ROZHOVOR S KLÁROU NOVOTNOU, VICEPREZIDENTKOU UNIE PODNIKOVÝCH PRÁVNÍKŮ ČR

8. listopadu 2021

Na galavečeru PODNIKOVÝ PRÁVNÍK 2021 vyhlásila Unie podnikových právníků ČR sedm laureátů tohoto ocenění. Do Občanské plovárny na břehu Vltavy dorazily desítky hostů. Laureátům, ale i samotné Unii gratulovala také Klára Novotná.

Klára je od letošního roku jednou z viceprezidentek Unie. Na starost má zejména spolupráci odborných sekcí, naplňování plánu činnosti přijatého sněmem, a sekci Práva informačních technologií.

Od roku 2019 působí jako vedoucí právního týmu ve společnosti SAP. Předtím pracovala např. ve společnostech Novartis nebo T-Mobile. Specializuje se na ochranu dat.


ROZHOVOR S JIŘÍM HRÁDKEM, DRŽITELEM OCENĚNÍ PODNIKOVÝ PRÁVNÍK 2021

5. listopadu 2021

Detailně vám představujeme Jiřího Hrádka, držitele ocenění PODNIKOVÝ PRÁVNÍK 2021 v kategorii Občanské právo.

V Unii podnikových právníků ČR zastává pozici vedoucího Sekce civilního práva. Je podnikovým právníkem v Zeppelin CZ. Na Právnické fakultě vede seminář a výuku v oblasti soukromého práva.

Hojně publikuje. Jeho články se pravidelně objevují v tuzemských i zahraničních právních periodikách.

Kromě toho je členem Evropského centra pro otázky občanskoprávního a pojišťovacího práva (ECTIL), Rady Evropského právního institutu (ELI) nebo Evropského centra pro deliktní a pojišťovací právo ve Vídni.

Jak se Jiří Hrádek těší z uděleného ocenění Podnikový právník? Podívejte se na video z galavečera.

 

 


Rozhovor s Marií Brejchovou, prezidentkou Unie podnikových právníků ČR

1. listopadu 2021

Být podnikovým právníkem vyžaduje vynikající orientaci v mnoha různých oblastech práva, schopnost okamžitě aplikovat nabyté znalosti, neustále se vzdělávat a získávat zkušenosti, sledovat trendy a novinky, být každodenně v aktivním nasazení, fungovat v úzkém sepětí s managementem společnosti, a navíc do detailu rozumět předmětu činnosti firmy.

Jak svou práci vnímáte vy? A jak ji vidí vaši kolegové? Jakým způsobem se lze zapojit do chodu Unie? A jak bude vypadat budoucnost naší právnické profese?

Budeme se ptát členů Výkonného výboru, Rady, vedoucích a členů jednotlivých sekcí, individuálních i kolektivních členů Unie. Zahajujeme sérii rozhovorů, v nichž vám představíme tváře UPP ČR, které znáte, ale i členy, o nichž jste dosud třeba neslyšeli. Ohledně témat, která zajímají podnikové právníky, však budeme čas od času zpovídat i reprezentanty jiných právnických stavů.

V prvních interview se budeme vracet k udělování ocenění Podnikový právník 2021. V čem vás tento slavnostní večer překvapil? Ptali jsme se prezidentky Unie Marie Brejchové.